Antikarijes gel - inovativno rešenje za efikasan tretman karijesa na mlečnim zubima

Projekat promocije inovacija i tehnološkog razvoja u Srbiji – StarTech, NALED, 2022-2024
Rukovodilac: Tatijana Stanković, Sanbioty doo
Učesnici iz IMGGI: Dr Aleksandar Pavić, dr Lidija Đokić

Cilj projekta je razvoj inovativnog proizvoda “Antikarijes gel” za efikasnu prevenciju i lečenje karijesa ranog detinjstva (KRD). KRD se definiše kao prisustvo jednog ili više mlečnih zuba sa karijesom, kod dece mlađe od 6 godina. Predstavlja najčešće hronično oboljenje kod dece i u uzrastu od 3. do 5. godine, svako drugo dete pati od KRD. U ranim fazama, bolest je bez simptoma, ali vrlo brzo napreduje, i za nekoliko meseci može dovesti do bolova, infekcija, poremećaja u ishrani i govoru, ugrožavajući i opšte zdravlje. Antikarijes gel cilja na postojeća ograničenja u terapiji KRD, utičući na brojen fiziološke I mikrobiološke procese odgovorne za nastanak ovog oboljenja, sa ciljem da spreči pojavu KRD ili zaustavi njegovo dalje napredovanje utičući na metabolizam bakterija uzročnika ovog procesa, i obezbeđuje pravilan rast i razvoj zuba kao i zdravu oralnu mikrofloru.