Proučavanje efekta mikrodelecije hromozoma 22 (22q11) na pojavu neurorazvojnih poremećaja i neurodegenerativnih bolesti (MIKRONEURO)

Strateški projekat Srpske akademije nauka i umetnosti, 2021-2023
Rukovodilac: Akademik Milena Stevanović, IMGGI
Učesnici iz IMGGI: Dr Danijela Drakulić, dr Nataša Kovačević-Grujičić, dr Marija Švirtlih, dr Marija Mojsin, dr Andrijana Lazić

Osnovni cilj Projekta je istraživanje molekularnih mehanizama odgovornih za pojavu neurorazvojnih poremećaja i neurodegenerativnih bolesti kod pacijenata koji poseduju mikrodeleciju 22q11.2. Istraživanja će biti zasnovana na generisanju indukovanih pluripotentnih matičnih ćelija pacijenata, njihovoj neuralnoj diferencijaciji kao i na analizi izmenjenog profila ekspresije gena što će doprineti identifikaciji potencijalnih terapijskih targeta i utvrđivanju ranih markera specifičnih za ova oboljenja.