Skip to main content

ИНСТИТУТ ЗА МОЛЕКУЛАРНУ ГЕНЕТИКУ
И ГЕНЕТИЧКО ИНЖЕЊЕРСТВО
Универзитет у Београду

Природне супстанце у еколошки прихватљивим производима - NATBIOPREP

Ензими и биље у служби здравља коже

Пројекат NATBIOPREP развија иновативне производе на бази ензима и биља за (1) превенцију оштећења здраве коже и (2) превенцију и третман инфекција код већ оштећене коже.

Загађење је реалност савременог живота и утиче на сваког појединца. Кожа, највећи људски орган, је прва линија одбране од аерозагађењa, штетног деловања сунчевог ултраљубичастог (УВ) зрачења и патогених микроорганизама.

Аерозагађење и сунчево зрачење

Услед прекомерног излагања коже аерозагађењу и сунчевом зрачењу настају реактивне кисеоничне врсте (eng. ROS), узрочници оксидативног стреса и оштећења у ћелијама коже. Као последица изложености УВ зрачењу долази и до прекомерне синтезе пигмента меланина који је присутан у различитим поремећајима коже као што су мелазма, флеке, пеге, ефелиде и меланодерма.

Инфекције

Различита оштећења доводе дубље слојеве коже у контакт са патогеним микроорганизмима из спољашње средине. У случају ослабљеног имунитета или специфичних стања као што је дијабетес, површинске ране су склоније инфекцијама, запаљенским процесима и тежем зарастању услед чега могу прећи у хронично стање.

NATBIOPREP решења

Заштита од аерозагађења и сунчевог зрачења

За многа једињења биљног порекла доказано је да имају антиоксидативну активност и да остварују ефикасну заштиту од УВ зрачења, смањују хиперпигментацију коже, односно спречавају синтезу пигмента меланина. Са друге стране, различити ензими имају способност спречавања, односно уклањања последица УВ зрачења и аерозагађења, будући да поседују висок потенцијал за неутрализацију и уклањање реактивних кисеоничних врста, као и за разградњу прекомерно синтетисаног меланина у ћелијама коже. Комбинованом применом биљних екстраката и ензима у једном препарату постиже се вишеструко дејство – заштита коже од аерозагађења и УВ зрачења, уз превенцију или уклањање хиперпигментације.

Превенција и третман
инфекције

Бројни биљни екстракти показују антибактеријско дејство са сличним механизмом деловања као и антибиотици, док одређени ензими могу да смање патогена својства бактерија. NATBIOPREP иновативна формулација која ће садржати биљни екстракт и одабрани ензим користиће се за спречавање инфекције оштећене коже и могуће компликације. Овај топикални препарат може се користити превентивно, без ризика од развоја резистенције. У третману инфициране коже може се користити заједно са антибиотицима, побољшавајући ефикасност терапије.

Технологија

NATBIOPREP развија решења заснована на комбинацији пречишћених ензима пореклом из срединских бактерија и наткритичних екстраката лековитог биља који су биокомпатибилни, нетоксични и потичу из обновљивих извора. Ове напредне технологије даће производе са синергистичким ефектом у заштити коже. Топикалне формулације са продуженим дејством омогућиће стабилно деловање ензима и постепено ослобађање биљних екстраката.

Kонзорцијум

Конзорцијум из Србије чине четири научноистраживачке институције: Институт за молекуларну генетику и генетичко инжењерство Универзитета у Београду (ИМГГИ), руководећа институција са експертизом у области молекуларне биологије и молекуларне генетике, Институт за проучавање лековитог биља „Др Јосиф Панчић” (ИПЛБ), Технолошко-металуршки факултет Универзитета у Београду (ТМФ) и његов Иновациони центар (ИЦ ТМФ) и Медицински факултет Универзитета у Нишу (МФ). Конзорцијум развија решења и прототипове производа који су усмерени ка крајњем кориснику – петом члану конзорцијума, компанији Swiss Nature која стреми да постане водећа компанија у производњи иновативних, природних, квалитетних и клинички тестираних фармацеутских производа који су у складу са начином живота људи посвећених очувању здравља и развоју здравих навика.

NATBIOPREP је део већег међународног R&D пројекта који се бави различитим применама технологије надкритичне екстракције, а поред српског конзорцијума укључује и институције и компаније из две земље – Пољске (Лукасиевич истраживачка мрежа – Институт нових хемијских синтеза и компанија Хортуланус) и Украјине (Национални политехнички универзитет у Лавову, Национални шумарски универзитет Украјине и компанија Олиферчук).

Тим

NATBIOPREP пројекта чине стручњаци из области молекуларне микробиологије, фармације и технологије.

  • Учесник из ИПЛБ: др Вања Тадић

  • Учесници са ТМФ: др Ковиљка Асановић, др Светолик Максимовић и Слободан Петровић проф. у пензији

  • Учесници са МФ: др Ивана Нешић, др Јелена Живковић, др Марија Тасић-Костов

Адреса седишта / Поштанска адреса: Војводе Степе 444а, 11042 Београд 152, Србија / Web System By Emarket1ng.NET